1976 yılında Bulgaristan’dan İzmir’e göç eden ve 43 yıl boyunca dinini rahatlıkla yaşayamayan 81 yaşındaki Ayşe Paşa, ‘Öğrenmenin yaşı yok’ diyerek Kuran-ı Kerim öğrenmeye başladı.

1976 yılında Bulgaristan’dan İzmir’e göç eden ve 43 yıl boyunca dinini rahatlıkla yaşayamayan 81 yaşındaki Ayşe Paşa, ‘Öğrenmenin yaşı yok’ diyerek Kuran-ı Kerim öğrenmeye başladı.

İzmir’de yaşayan 81 yaşındaki Ayşe Paşa’nın azmi, ‘Öğrenmenin yaşı yok’ dedirtti. 43 yaşında Bulgaristan’dan İzmir’e göç eden Ayşe Paşa, yıllar boyu rahatlıkla yaşayamadığı dinini daha iyi öğrenmek için 80 yaşında kolları sıvadı ve Buca Müftülüğü Kuruçeşme Kız Kuran Kursu’na yazıldı. Bir yılda Kur’an okumayı öğrenen ve sınıfta ‘Altın Kız’ lakabıyla anılan Ayşe Paşa, Bulgaristan’da yaşadıkları sıkıntıların ardından kendi memleketinde daha rahat olduğunu ve dinini rahatlıkla yaşadığını söyledi. Kur’an okuma aşkıyla kursa ilk gelen öğrencilerden olan Ayşe Paşa, “Mevlidlerde herkes okurdu biz de dinliyorduk. Şimdi kendimiz okuyabileceğiz” dedi.

“HERKES ÇİLELİ YAŞADI”

Bulgaristan’da Kur’an dersi verilmediğini camilerin olmadığını belirten Ayşe Paşa, 43 yıl boyunca yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Ben 43 yaşındaBulgaristan’dan Türkiye’ye göçtüm. Orada Kur’an dersi vermezlerdi. Cami yoktu. Analarımızdan, babalarımızdan ne öğrendiysek o kadarını biliyorduk. Onlar başka din biz başka din anlaşamıyorduk. Herkes çileli yaşadı. Hep yollar açılır geliriz diye yaşadık. Şimdi rahatız, memleketimize geldik. Gittiğin yerde biliyorsun Türk olduğunu, fenalık gelmeyeceğini. Serbest serbest geziyoruz. Bu memlekette ‘Hepimiz Müslümanız’ deyip yaşadık. Çok şükür Mevla’ya kurtulduk gavur elinden. Hep merak ediyordum Kur’an okumayı.”

“AYŞE TEYZEYLE GURUR DUYUYORUZ”

Kuran öğreticisi Elmas Erdoğan da Ayşe Paşa’nın herkese örnek olması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ayşe teyzeyle gurur duyuyoruz.Sabah ilk gelen öğrencim Ayşe teyzedir hiç kursunu aksatmaz. Kuran okumada bayağı iyi. 43 yaşına kadar bir şey bilmeden yaşamak, Türkiye’yi sahiplenmek ve Allah’ın kelamıyla müşerref olması büyük bir mutluluk. Kuran öğrenmenin yaşı yok. İlmin yaşı yok. Ayşe Teyze buna örnek. 81 yaşındaki biri Kur’an-ı kerim okuyabiliyorsa bundan daha küçük yaştakiler daha iyi öğrenebilir.” – İZMİR

Kaynak: Dhaber.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>